سالمندان و خانه امن

وجود سالمند در خانه به منزله داشتن یک تکیه گاه امن و مطمئن برای سایر اعضای خانواده است. سالمندان سالم و با نشاط می تواند ساختار خانواده را غنی تر ساخته و شکاف نسلها را تاحدودی پر کند. اما باید بدانیم حضور سالمند در منزل مستلزم داشتن یک محیط آرام و امن فیزیکی و روانی می باشد.

به خوبی می دانیم مشکلات ناشی از اختلالات سالمندی و نیز مشکلات جسمی ناشی از اتفاقات غیر خواسته برای سالمندان زندگی کل خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال وقتی خانه به اندازه کافی برای سالمندان ایمن نشده باشد، می‌تواند تبدیل به مکانی خطرناک برای آنها شود، زیرا احتمال حوادثی چون سقوط و زمین خوردن سالمندان بیشتر شده که متأسفانه، با افزایش سن، بهبودی این آسیب‌ها بیشتر طول می‌کشد. با اذعان به در پیش بودن بحران سالمندی و لزوم آینده نگری در ایجاد محیط و خانه های امن برای نگهداری سالمند ، با رعایت چند نکته کلیدی و اصول ساختاری در خانه می توان بسیاری از این مشکلات را پیشگیری کرد. در ادامه به چند مورد از این موارد اشاره می گردد.

آماده سازی ورودی ها و پله ها

- پله ها را حذف کنید. در صورت امکان، پله های ورودی به خانه را حذف کنید . این کار ورود و خروج افراد مسن به خانه را آسان تر می کند و خطر سقوط را کاهش می دهد. برای اینکار می توانید با افزودن یک سطح شیب دار یا یک بالابر برقی به ورودی های دارای پله، انجام شود.

- درها را باز کنید . اگر می توانید، درهایی با حداقل عرض 90 سانتیمتر نصب کنید. این امکان مانور بیشتری را به خصوص برای واکر یا ویلچر فراهم می کند.

- نرده های محکم نصب کنید. نرده هایی در دو طرف تمام پله ها تعبیه شوند که به اندازه کافی قوی بوده تا بتواند وزن کل بدن سنگین ترین عضو خانواده را تحمل کنند. در حالت ایده آل، طول این نرده ها باید کمی بیشتر از پله های بالا و پایین گسترش یابند. نور مناسب در راه پله نیز می تواند دید را بهبود بخشد. در صورت لزوم و امکان، ممکن است بخواهید یک بالابر پله نصب کنید تا بالا و پایین رفتن را برای سالمندان آسانتر کند.

آشپزخانه را به مکانی امن تر برای آشپزی تبدیل کنید

- لوازم خود را چک کنید . وسایلی که به درستی کار نمی کنند را تعویض یا تعمیر کنید. استفاده از آنها خطر آسیب را افزایش می دهد. هنگام تعویض وسایل، وسایل جدیدی را انتخاب کنید که به طور خودکار خاموش می شوند، مخصوصاً برای قهوه جوش، کتری چای و غیره. این امر خطر آتش سوزی را کاهش می دهد.

- لوازم خانگی را در دسترس قرار دهید. همه وسایل را در سطح کمر قرار دهید تا سالمندان مجبور نباشند برای رسیدن به چیزهایی که خیلی بالا یا خیلی پایین هستند تقلا کنند. به همین ترتیب، ظروف، ظروف شیشه‌ای و سایر وسایل آشپزخانه را که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند، در کشوهای کم ارتفاع به جای کابینت‌های بلند قرار دهید تا در دسترس‌تر باشند.

- سطح پیشخوان های همتراز با سالمندان باشد. در صورت امکان، پیشخوان ها را در دو ارتفاع مختلف نصب کنید تا کسی بتواند به راحتی غذا را در حالت ایستاده یا نشسته روی صندلی یا چهارپایه آماده کند.

- چاقوها را با خیال راحت نگهداری کنید. چاقوهای تیز را روی یک قفسه یا در بلوکی که دسته ها به راحتی در دسترس هستند و تیغه ها در معرض دید قرار نمی گیرند، نگه دارید. نگهداری چاقوهای تیز در کشو می تواند خطرناک باشد، زیرا به راحتی و در هنگام لمس آنها، ممکن خظر بریدگی در بر داشته باشند.

- یک کپسول آتش نشانی در دسترس داشته باشید. در صورت بروز مشکلات آشپزی، کپسول آتش نشانی را در مکانی در دسترس قرار دهید. همچنین باید یک آشکارساز دود در آشپزخانه و در هر سطح از خانه داشته باشید. به یاد داشته باشید که کپسول های آتش نشانی منقضی می شوند. بصورت مداوم آنها را بررسی و در صورت لزوم تعویض کنید. یک کپسول آتش نشانی را در هر طبقه از خانه در نظر بگیرید، زیرا آتش سوزی می تواند در خارج از آشپزخانه نیز رخ دهد.

کاهش خطرات در حمام

- توالت را در دسترس قرار دهید. یک صندلی توالت با قابلیت تنظیم ارتفاع نصب کنید تا به سالمندان اجازه دهید اگر صندلی مناسب نیست به راحتی بلند و پایین کنند. اگر جای مناسبی دارید، با یک لوله کش تماس بگیرید تا یک توالت فرنگی جدید نصب کند. یک توالت کم ارتفاع می تواند برای زانوهای سالمندان سخت باشد. ارتفاع ممکن است خطر سقوط ایجاد کند. همچنین ایده خوبی است که برای افزایش ایمنی و دسترسی بیشتر، یک میله در دو طرف بعنوان دستگیره توالت اضافه کنید.

- خطر دوش گرفتن را کاهش دهید. حمام یک مکان بسیار رایج برای سقوط است. برای جلوگیری از زمین خوردن، یک میله دستگیره را در حمام نصب کنید. استفاده از صندلی دوش نیز ایمن تر از ایستادن در وان صاف است. نصب یک تشک دوش یا چسب های ضد لغزش در پایین وان نیز ایده خوبی است. برای سهولت در دوش گرفتن، مخصوصاً زمانی که نشسته اید، یک سر دوش دستی نصب کنید. در صورت امکان، یورودی حمام هیچ بله و یا چهارچوب در کف و یا هیچ پستی و بلندی نداظته باشد. این امر خطر زمین خوردن در هنگام ورود و خروج را کاهش می دهد. اگر این امکان وجود ندارد، و شما یک وان حمام بالا دارید، یک نیمکت انتقال برای استفاده راحت تر و ایمن تر از وان در نظر بگیرید.

- درب حمام را با علامت گذاری قابل دیدن آسان کنید. روی درهای حمام شیشه ای شفاف، نوارچسب یا عکس های خطر رنگی بچسبانید، زیرا برای کسانی که بینایی ضعیفی دارند، دیدن وجود درب یا تشخیص باز یا بسته بودن آن آسان نیست.

- سعی کنید کف حمام لغزندگی نداشته باشد. تشک های ضد لغزش را در اطراف دوش و سینک قرار دهید، یا کفی نصب کنید که احتمال لیز خوردن را کاهش دهد. کفپوش های چوبی، وینیل یا کاشی با دوغاب زیاد برای جلوگیری از لیز خوردن ایده آل هستند.

- جلوگیری از سوختن : برای جلوگیری از سوختن تصادفی پوست توسط شیر آب گرم، آن را برچسب زده یا با رنگ قرمز رنگ کنید. همچنین می توانید دمای آب را چند درجه پایین بیاورید تا احتمال سوختن آن کمتر شود. حدود 45 درجه توصیه می شود.

- یک قفل امن نصب کنید. یک دستگیره در نصب کنید که از بیرون باز شود. به این ترتیب در صورت وقوع حادثه کمک سریعتر به مصدوم می رسد. علاوه بر این، دستگیره‌های در را برای دستگیره‌های اهرمی باز کنید تا استفاده از آن‌ها آسان‌تر شود

- داروها را جداگانه و با برچسب واضح نگه دارید. اگر افراد زیادی در خانواده وجود دارند، سعی کنید مناطق جداگانه و خاصی را برای داروها تعیین کنید تا با هم مخلوط نشوند. به عنوان مثال، اگر چندین کابینت دارویی دارید، به هر فرد یک کابینت اختصاص دهید. همچنین، مطمئن شوید که داروها به وضوح برچسب گذاری شده اند تا خطر مصرف داروهای اشتباه را کاهش دهید.

ایمن تر کردن خانه به طور کلی ایمنی خانه برای سالمندان

- اطمینان حاصل کنید که مناطق پیاده روی ایمن هستند. تمام فرش ها و موکت های لغزنده را به زمین بچسبانید یا بهتر است فرش های کوچک را به طور کلی حذف کنید. این کار از زمین خوردن سالمندان در گوشه های برگردان یا فرش های خراشیده جلوگیری می کند.می توان از نوار دو طرفه برای محکم کردن فرش های کوچکتر استفاده کرد، اما باز هم کار ساده تر حذف آنها است. اگر لبه‌ها شروع به خمیدگی کردند، فرش‌ها را تعویض کنید، زیرا این کار باعث ایجاد خطر افتادن می‌شود. واکس ضد لغزش را می توان در کف های موم دار مانند چوب های سخت استفاده کرد.

- بهم ریختگی را پاک کنید. مطمئن شوید که تمام قسمت‌های خانه، به‌ویژه مکان‌های عبور و مرور سالمندان، از آلودگی‌هایی که می‌تواند باعث زمین خوردن یا حوادث دیگر شود، پاک باشد. سیم های برق و سیم های دیگر را به دیوار محکم کنید تا کسی به آنها برخورد نکند. اسباب‌بازی‌ها، روزنامه‌ها و سایر وسایلی که روی زمین مانده‌اند را مرتب تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که سالمندان می توانند با گذاشتن فضای زیادی بین وسایل مبلمان به راحتی رفت و آمد کنند. صورت لزوم، اثاثیه اضافی را حذف کنید، به خصوص هر وسیله ای که برای فضای فعلی شما خیلی بزرگ است.

- مبلمان را تثبیت کنید. مطمئن شوید که همه صندلی‌ها محکم هستند و صندلی‌های لرزان یا سایر مبلمان ناپایدار را از بین ببرید. همچنین ایده خوبی است که مطمئن شوید بالاخره برخی از صندلی‌ها در سطحی قرار دارند که نشستن و ایستادن را آسان می‌کند –نه در ارتفاع و نه خیلی پایین.

- نور کافی و در دسترس را نصب کنید. مطمئن شوید که تمام قسمت های خانه به اندازه کافی روشن است. مطمئن شوید که لامپ ها به راحتی در دسترس صندلی، تخت و غیره قرار دارند. لامپ های کم مصرف پرنور را نصب کنید و هر لامپ سوخته را فوراً تعویض کنید. روشنایی کافی در همه جا مهم است، اما به ویژه در راه پله ها و هر جایی که ممکن است از ابزار تیز استفاده شده باشد، مانند آشپزخانه، اهمیت دارد. در صورت لزوم، نور اضافی را در این مناطق نصب کنید. نور شب همچنین می تواند ایده خوبی در مناطقی باشد که یک سالمند ممکن است نیاز به استفاده در طول شب داشته باشد، مانند حمام و راهروها.

 

برگرفته از سایت: بنیاد فرهنگ سالمندی

خدمات درمانی ارائه شده

متخصصین و پرسنل حرفه ای

مشاوره هایی که تقدیمتان شد

  • آدرس : اهواز - خیابان آزادگان - خیابان 24 متری - بین دیده بان و شریف زاده - مجتمع شمخانی - واحد 10
  • تلفن تماس : 32234618-061
  • نمابر (فکس) : 32234618-061
  • پست الکترونیک : Info @ Navidemehr.ir