اخبار:   نکاتی در خصوص کاردرمانی در منزل

  • PDF

توضیحاتی در خصوص تمرینات کاردرمانی در منزل

نحوه انجام کاردرمانی در منزل و شکل اجرای آن یکی از دغدغه های خانواده هایی است که به کاردرمانی مراجعه می نمایند در این مبحث ما تعریفی کلی خواهیم داشت بر تمرینات کاردرمانی که می‌بایست در منزل اجرا گردد.

در ابتدا باید دید که این تمرینات منزل با چه هدفی باید در منزل اجرا گردد و همچنین نوع بیماری که کودک به آن مبتلا می باشد در نحوه انجام تمرینات کاردرمانی در منزل موثر است به عنوان مثال یک بیمار فلج مغزی از تمرینات خاصی در منزل تبعیت می کند و یک بیمار اوتیسم با توجه به مشکلات شناختی و مسائل و درگیری‌های حسی تمرینات دیگری باید در مورد او اجرا گردد.

 در خصوص بیماری های جسمی باز تنوع تمرینات کاردرمانی در منزل در منزل متفاوت است و هر بیمار نوع خاصی از تمرینات را بسته به مشکلی که دارد و درگیری هایی که در اندام دارد این تمرینات توسط کاردرمانگر به خانواده آموزش داده میشود تعداد و زمان اجرای این تمرینات نیز بسته به تحمل کودک و نوع مشکل او قابل تغییر میباشد.

تمرینات کاردرمانی در منزل می بایست حتماً توسط کاردرمانگر ارائه گردد و خانواده باید تمریناتی را که به صورت ابداعی اعمال میکند را با درمانگر در میان بگذارد زیرا این تمرینات می‌تواند به صورت اشتباه نتیجه عکس در روند تکامل کودک فلج مغزی و یا اوتیسم و یا هر مشکلی از این قبیل را داشته باشد ، لذا چارت اصلی تمرینات کاردرمانی در منزل حتماً باید توسط کاردرمانگر ارائه گردد تعداد انجام تمرینات و زمان انجام تمرینات کاردرمانی در منزل نیز توسط کاردرمانگر تعیین می گردد.

در خصوص کودکانی که مشکلات ذهنی و یا مشکلات حسی دارند موضوع باید مورد بررسی درمانگر قرار گیرد و طبق برنامه‌ای که کاردرمانگر بر اساس مشکلات کودک میباشد تمرینات کاردرمانی ذهنی در منزل ارائه می گردد به عنوان مثال در یک کودک اوتیسم که مشکلات کند حسی دارد یک سری تمرین جهت یکپارچگی حس کودک که شامل ماساژها و تحریکات حسی می باشد توسط درمانگر برای یک کودک اتیسم ارائه می گردد.

این ماساژ ها طبق الگویی که درمانگر ارایه میدهد و بر اساس مشکل کودک در قسمت های خاصی از بدن انجام می گیرد تحریکات حسی نیز به همین شکل در نقاط خاصی از بدن کودک انجام می گردد که این تمرینات به متعادل شدن حس کودک اوتیسم کمک میکند.

به برخی از کودکان اوتیسم که مشکلات هماهنگی حرکتی دارند تمریناتی به شکل بازی جهت ارائه در منزل می گردد که این تمرینات بسیار ساده هستند و می‌توانند در قالب بازی مثلا با استفاده از یک توپ و یک سبد انجام می گیرد.

همچنین در کودکانی که مشکلات تمرکز و توجه دارند این تمرینات می تواند به سادگی در قالب یک نقاشی و حرکات مختلف ترسیمی با استفاده از یک مداد و یک کاغذ است آموزش داده شود تمرینات تمرکزی که در منزل ارائه می گردد نقش بسزایی در بهبود توجه و تمرکز یک کودک دارای تاخیر ذهنی دارد.

تمرینات کاردرمانی در منزل برای کودکانی که بیش فعال هستند نیز بسیار کاربرد دارد و تمریناتی که ارائه می گردد شامل همان تمرینات افزایش توجه و تمرکز و کاهش انرژی کودک بیش فعال است روند تمرینات برای کودکان بیش فعال می‌تواند به این شکل باشد که ابتدا با انجام حرکات ورزشی و فیزیکی پرتحرک قسمتی از انرژی مازاد کودک بیش فعال را کاهش دهیم سپس به انجام تمرینات ظریف‌تر و ریز تر جهت افزایش توجه و تمرکز کودک و همچنین افزایش حافظه کودک بپردازیم.


همه حقوق مادی و معنوی متعلق به موسسه نوید مهر می باشد.