اخبار:   مشاوره سالمندان

  • PDF

کار با افراد سالمند کاری تخصصی است که نیاز به ویژگی های فردی معینی دارد. جوان بودن مشاور یک از آنهاست.

ظاهر جوان و با نشاط مشاور در کاردرمانی ـبرخی از درمانهای هنری پرستاری و مراقبت عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مشاورانی برای کار با سالمندان یا خانواده های آنها باید انتخاب کرد که تجربه کافی در مشاوره با افراد سالمند را داشته باشند.‍‍

  برخی از مشاوران قبلا زمینه های پرستاری و یا مددکاری اجتماعی داشته اند و یا در مراکز گوناگون سالمندان مشغول به کار بوده اند. به طور کلی انتخاب مشاوران میانسال بهتر است زیرا آنها دارای والدین پیرند که مشکلات مرتبط با سن پیری را دارند و در حال کنار آمدن با شرایط آنها هستند.

مراجعان جهت مشاوره سالمندی:

غالبا این افراد بازنشسته اند. در طیف رسنی 60 تا بالای 90 سال قرار دارند.

بعضی از این افراد تجارب هولناکی را داشته اند. تصورات با گذر زمانی تغییر می کند. افرادی که پیر بازنشسته و یا آهسته گام اند زمانهای طولانی را صرف اندیشیدن غصه خوردن و نگرانی درباره تغییرات بدنی خود می کنند. احساس تنهایی می کنند و علاقه مند به دوست یابی هستند و زود بی حوصله می شوند.

در مشاوره با سالمندان در اکثر موارد مشاور به ملاقات مراجع می رود به جای اینکه مراجع درخواست دیدن مشاور را کند.ممکن است مراجعان در خانه های خودـبیمارستان ها یا سرای سالمندان مورد مشاوره قرار گیرند.حتی اگر آنها قدرت حرکت نیز داشته باشند مشاور برای آماده سازی مراجع خود پیشقدم می شود.

ممکن است مراجعی را ملاقات کنید که بینایی یا شنوایی خود را تا حدی از دست داده باشد بنابراین بهتر است در جایی بنشینید  که شما را ببینید نه اینکه سایه شما را نظاره کند. آهسته و شمرده سخن گفتن بسیار مهم است البته توجه داشته باشید که فریاد نکشید. اگر مطلبی را گفتید که مراجع متوجه نشد بهتر است آن را تکرار کنید. مشاور باید بیان خود را مطابق با بیان دمراجع تغییر دهد و از به کارگیری اصطلاحات کاملا جدید و مدرن پرهیز نماید.

هنگام ملاقات و برخورد با مراجع بهتر است که مشاور همیشه در جایی مشخص بنشیند حتی اگر نور اتاق متغییر باشد.مراجع نیز بر روی صندلی خاص خود بنشیند. تماس چشمی ممکن است خوب یا بد باشد بنابراین در هر جلسه مشاوره بدون توجه به سن مراجع ممکن است زمانی که گفتن مطلبی برای او دشوار باشد صورت خود را برگرداند.

مشاوره گروهی در کار خانه های سالمندان یکی از بهترین گزینه هاست به ویژه برای روایت درمانی ـخاطره پردازی ـ نقاشی ـ موسیقی و اجرای نمایش.شرکت سالمندان و کارکنان با یکدیکر در گروه ها می تواند تفاهم متقابل را در آنها تسهیل سازد. در گروه ها مراجعان این فرصت را دارند که به یکدیگر کمک کنند و هنگام کا ممکن است اعتماد به نفس آنها نیز افزایش یابد.

یک رویکرد کلی ومهم برای موفقیت آمیز شدن مشاوره با سالمندان، برخورد با آنها به عنوان افراد بزرگسال است. سالمندی یک مرحله خاص در زندگی و شامل رشد مداوم است. وقتی مشاوران مهارت های اصلی در مشاوره با سالمندان را نشان می دهند، مثل منعکس کردن احساسات، محتوی یا معنی حرف ها و گفته ها، پرسیدن سوالات باز پاسخ، نشان دادن اعتبار و صحت احساسات و افکار، و نشان دادن مغایرت بین حرف و عمل درمانجو به شیوه ای نرم و مهربانانه، سالمندان احساس آزادی می کنند و علاقمند می شوند تا به کندوکاو در مشکلات خود یا در مسائل مرتبط با سازگاری بپردازند و احتمال دارد به مشاوره یا روان درمانی واکنش خوب و صحیح نشان دهند.

روش دیگر برای تقویت تغییر در سالمندان، تغییر دادن نگرش اطرافیان آنهاست. بسیاری از نگرش ها، باورها و عقاید اطرافیان در نگرش سالمندان به خودشان تاثیر منفی می گذارند. بسیاری از سالمندان مثل سالمندان رفتار و عمل می کنند زیرا اطرافیان آنها این نوع رفتار را تشویق و حمایت می کنند. به عقیده بعضی روانشناسان، جامعه امریکا پیری را با از کارافتادگی معادل می داند و الویت های خود را بر این اساس، و به ترتیب، معین می کند. به همین دلیل، برای غلبه بر محدودیت های تحمیل شده به سالمندان و مبارزه با کلیشه های فکری دیگران، مشاوران هم باید آموزگار باشند و حقایق را به سالمندان وخانواده های آنان بیاموزند، و هم باید به وکیل و “صدای” سالمند تبدیل شوند و با باورهای غلط و رایج در جامعه ای بسازند که در آن، سالمندان رفتار به شیوه سالمندان (رفتار طبق انتظارات دیگران) را متوقف کنند و خودشان باشند نه کسی که دیگران می خواهند.

در مشاوره با سالمندان، مشاوران باید با سالمندان رفتار احترام آمیز داشته باشند و تلاش کنند در سیستم خانوادگی و اطرافیان آنها تغییراتی به وجود آورند، اما، علاوه بر اینها، باید به سالمندان یاری برسانند تا مشکلات خاص و ضروری خود را حل کنند. خدمات مشاوره ای برای سالمندان زمانی بیشتر از همیشه موثر واقع می شوند که قابل تعمیم و عمل گرایانه باشند، مثلا، به آنها مهارت هایی یاد دهند و روی راه حل مشکلات تمرکز کنند.

در مورد سالمندان مبتلا به بیماری آلزایمر، مشاوره مبتنی بر نظریه های راجرز و کارکاف می تواند در مراحل اولیه این بیماری مفید واقع شود. مشاوره گروهی، بر اساس نظریه اگزیستانسیال یالوم، می تواند به اعضای خانواده کمک کند تا همزمان با پیشرفت آلزایمر، با آن کنار بیایند.

رویکردهای سایکوداینامیک طراحی شده برای کار با سالمندان، به منظور دستیابی به بینش تلاش می کنند و می خواهند فرایند های ناهشیاری را که در زندگی روز به روز فرد تاثیر می گذارد کشف کنند. با کار روی این فرایندهای ناخودآگاه، مراجعان اطلاعات جدید و پنهانی را کشف می کنند که به آزاد شدن آنها از قید و بند مسائل قدیمی می شود، مسائلی که قبلا آنها را محدود کرده بودند.

روان درمانی تحلیلی شناختی یاCAT روان درمانی روابط شیء را با روان درمانی شناختی ترکیب میکند. این نوع روان درمانی روی معنای مشترک در داستان زندگی درمانجو تمرکز می کند و بر اهمیت دیالوگ تاکید دارد. در کل، روان درمانی تحلیلی شناختی به بررسی تروماهای زندگی در گذشته و نقش آنها در تولید مشکلات روانی امروز می پردازد و برای این کار، کل داستان زندگی یک فرد را در نظر می گیرد.

روان درمانی میان فردی روی روابط میان فردی پر تلاطم یا مشکل دار تمرکز دارد و هدف آن کمک به درمانجو برای ایجاد روابط میان فردی سازگارانه از طریق ایجاد تغییراتی در نقش ها، بیان احساسات، و ایجاد مهارت های میان فردی بهتر است.

یکی از رایج ترین انواع روان درمانی شناختی –رفتاری(CBT) است که در آن افکار و رفتارهای ناسازگارانه شناسایی و به چالش کشیده می شوند تا با افکار و رفتارهای سازگارانه تر جایگزین شوند.

از تکنیکهای رفتار درمانی منطقی –هیجانی(REBT) برای افزایش تفکر منطقی و کاهش اضطراب درباره پیر شدن استفاده شده است و این تکنیک ها در برخی سالمندان بسیار موفقیت آمیز عمل کرده اند.

تکنیکی به نام مرور ساختاری زندگی بر اساس مراحل هشتگانه اریکسون قرار دارد و یک روش خاص برای هدایت سالمندان در جهت مرور خاطرات زندگیشان است. این روش در شش تا هشت جلسه یک ساعته انجام می گیرد و در هر جلسه یک یا دو مرحله از مراحل هشتگانه رشد اریکسون بازبینی می شود.

آخرین به روز رسانی در سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۲


همه حقوق مادی و معنوی متعلق به موسسه نوید مهر می باشد.