اخبار:   مشاوره با سالمندان

  • PDF

کار با افراد سالمند کاری تخصصی است که نیاز به ویژگی های فردی معینی دارد. جوان بودن مشاور یک از آنهاست. ظاهر جوان و با نشاط مشاور در کاردرمانی ـبرخی از درمانهای هنری پرستاری و مراقبت عمومی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مشاورانی برای کار با سالمندان یا خانواده های آنها باید انتخاب کرد که تجربه کافی در مشاوره با افراد سالمند را داشته باشند.‍‍ برخی از مشاوران قبلا زمینه های پرستاری و یا مددکاری اجتماعی داشته اند و یا در مراکز گوناگون سالمندان مشغول به کار بوده اند. به طور کلی انتخاب مشاوران میانسال بهتر است زیرا آنها دارای والدین پیرند که مشکلات مرتبط با سن پیری را دارند و در حال کنار آمدن با شرایط آنها هستند.

مراجعان چه کسانی هستند؟

غالبا این افراد بازنشسته اند. در طیف رسنی 60 تا بالای 90 سال قرار دارند. بعضی از این افراد تجارب هولناکی را داشته اند. تصورات با گذر زمانی تغییر می کند. افرادی که پیر بازنشسته و یا آهسته گام اند زمانهای طولانی را صرف اندیشیدن غصه خوردن و نگرانی درباره تغییرات بدنی خود می کنند. احساس تنهایی می کنند و علاقه مند به دوست یابی هستند و زود بی حوصله می شوند

چگونه می توانید پاسخ دهید؟

پاسخ باید با روشنی و عینیت زیاد همراه بوده و در راستای نیازهای آنها باشد. همچنین توانایی های بالقوه مراجعان را مرد نظر قرار داده و صدای آنها را بشنود.

موقعیت ها

 

در این مشاوره در اکثر موارد مشاور به ملاقات مراجع می رود به جای اینکه مراجع درخواست دیدن مشاور را کند.ممکن است مراجعان در خانه های خودـبیمارستان ها یا سرای سالمندان مورد مشاوره قرار گیرند.حتی اگر آنها قدرت حرکت نیز داشته باشند مشاور برای آماده سازی مراجع خود پیشقدم می شود.

ممکن است مراجعی را ملاقات کنید که بینایی یا شنوایی خود را تا حدی از دست داده باشد بنابراین بهتر است در جایی بنشینید  که شما را ببینید نه اینکه سایه شما را نظاره کند. آهسته و شمرده سخن گفتن بسیار مهم است البته توجه داشته باشید که فریاد نکشید. اگر مطلبی را گفتید که مراجع متوجه نشد بهتر است آن را تکرار کنید. مشاور باید بیان خود را مطابق با بیان دمراجع تغییر دهد و از به کارگیری اصطلاحات کاملا جدید و مدرن پرهیز نماید.

هنگام ملاقات و برخورد با مراجع بهتر است که مشاور همیشه در جایی مشخص بنشیند حتی اگر نور اتاق متغییر باشد.مراجع نیز بر روی صندلی خاص خود بنشیند. تماس چشمی ممکن است خوب یا بد باشد بنابراین در هر جلسه مشاوره بدون توجه به سن مراجع ممکن است زمانی که گفتن مطلبی برای او دشوار باشد صورت خود را برگرداند.

مشاوره گروهی در کار خانه های سالمندان یکی از بهترین گزینه هاست به ویژه برای روایت درمانی ـخاطره پردازی ـ نقاشی ـ موسیقی و اجرای نمایش.شرکت سالمندان و کارکنان با یکدیکر در گروه ها می تواند تفاهم متقابل را در آنها تسهیل سازد.در گروه ها مراجعان این فرصت را دارند که به یکدیگر کمک کنند و هنگام کا ممکن است اعتماد به نفس آنها نیز افزایش یابد.

کاربرد و ارزش قصه ها

همه ما قصه گو هستیم.هر یک از ما تلاش می کند تا با گنجاندن مراحل زندگی اش در قالب داستان ها، تجارب پراکنده خویش را انسجام بخشد.از طریق افسانه فردی خویش در می یابیم که در زندگی مان چه چیزی درست و معنادار است. افسانه ی فردی چیزی است که به تدریج در طی زندگیمان می سازیم.البته افسانه غیرواقعی نیست ،بلکه معنایی است که ما به رویدادهای واقعی که تجربه کرده ایم، نسبت می دهیم.

سالمندان نمونه روشن و خوبی از قصه گوها هستند.آنان تاریخچه قبایل و جماعات را در اختیار دارند.این همان نقشی است که در فرهنگ مدرن امروزی به دست فراموشی سپرده شده است.به جای داستان که ریشه در یک سنت دارند، ما اکنون ا طریق انقلاب فناوری که مجموعه از داستان های مربوط به زمان و مکان های متفاوت است،بمباران می شویم. این وضعیت برای سالمندان بسیار دشوار است، به ویژه وقتی که فرزندان و نوه های آنان تمایلی به شنیده“از مد افتاده“آنها نشان نمی دهند.

خاطره پردازی

در گذشته این نگرش در میان متخصصان حرفه ای وجود داشت که باید از خاطره پردازی جلوگیری کرد،زیرا برای سالمندان خوب نیست که در گذشته زندگی کنند. واقعیت حال امروز بسیار مهمتر از داستان پردازی در مورد زندگی گذشته است. امروزه فعالیت های مبتنی بر خاطره پردازی، به ویژه در گروه ها، ابزارموثری برای کاهش اضطراب و ایجاد تصاویر مثبتی از خود شده است. اصطلاح ” درمان مبتنی بر خاطره پردازی“ گاهی اوقات مترادف با درمان مبتنی بر مرور زندگی به کار می رود. مرور زندگی به مثابه فرایندی عمیق تر، به کمی آموزش تخصصی نیاز دارد، حال آنکه درمان مبتنی بر خاطره پردازی نوعی خودافشایی غیر مستقیم خاطرات است. یادآوری خاطرات مثبت را ترغیب می کند و می تواند از سوی مراقبان، پرستاران، کار در مانگران و سایر افرادی که روزانه با سالمندان در ارتباطند، به کار رود.

مهارتهای مورد نیاز

گوش دادن فعال، همدلی، و علاقه خالصانه نسبت به مراجع و تاریخچه زندگی او. همچنین گروه خاطره پردازی به سالمندان منزوی، که به تنهایی زندگی می کنند، شانس اجتماعی شدن را می دهد و می تواند همانند راه حلی مفید و ثمر بخش، آنها را به مرکز روزانه برگرداند.

مرور زندگی

تمایل خودانگیخته برای معنا بخشیدن به زندگی فردی، غالبا به خودزندگینامه نویسی می انجامد. سالمندان برای به تصویر کشیدن زندگی خویش روی کاغذ به انگیزه چندانی نیاز ندارند. هدف آناه به ندرت انتشار آن به مثابه اثر است. معمولا نویسنده مایل است سندی برای اعضای جوان تر خانواده بر جای بگذارد تا دریابند که زندگی برای نسل رو به زوال گذشته چگونه سپری شده است. اما آنها برای خود نیز می نویسند.

یادگاری ها

تجدید دیدارها، سفر(بازدیدها)، شجره نامه خانوادگی، نامه ها، دفترچه های یادداشت روزانه، آلبوم بریده های جراید و عکس های جوانی، اگر پس از گذشت مدتی، زمانی دوباره به آنها رجوع شود، احساسات گوناگونی را برمی انگیزند، به ویژه وقتی تصاویر گذشته و حال با هم مقایسه شوند.

سفرها(بازدیدها)

دیدار از مکان هایی که شخص مدت زمانی را در آنجا با گستره ای از هیجانات زندگی کرده، شیوه قدرتمندی برای به خاطرآوری گذشته است.تصویر ذخیره شده در حافظه وقتی با مکان واقعی مقایسه می شود، غالباپرده از اشتباهات و تصورات نادرست بر می دارد. شاید این امر به خاطر فراموشی جزئیات باشد، اما معمولا سرزمین مورد بازدید نیزبه خاطر ساخت بناها و ساختمان های جدیددچار تغییراتی شده است.

شجره نامه خانوادگی

بررسی و مطالعه گذشتگان به تعیین جایگاه فرد در تاریخ کمک می کند. یکی از شیوه های رفع ترس از مرگ، بررسی و نگاه به زندگی دیگر اعضای خانوادگی است که پیشتر فوت کرده اند. زمانی که سیل دروازه های خاطرات باز شدند، ما به عنوان مشاور باید بااحتیاط عمل کنیم، به نحوی که مراجع زیر بار قدرت خاطرات و هیجانات فراخوانده شده غرق نشود.ممکن است قبل از پایان جلسه لازم باشد که مراجع را به زمان حال برگردانیم، این کار را می شود با یک لبخند یا دستی به شانه او زدن به عنوان کسی خاطرات وی را شنیده است، انجام داد. در بهترین حالات موفقیت فرایند مرور زندگی به تلاش برای حل مشکلات مربوط به رنجیدگی، دلخوری، احساس گناه، بی اعتمادی، وابستگی، و پوچ گرایی بستگی دارد. تمام گزینه های واقعا مهم تا لحظه مرگ باقی می مانند، از جمله عشق، نفرت، آشتی، ابرازوجود و حرمت خود. قصه هایی که افراد می گویند، تلاشی برای پاسخ به این قبیل سوالات «من کیستم؟» و «چرا وجود دارم؟» درمانگر نمی تواند به این سوالات پاسخ دهد، اما می تواند به مراجع کمک کند تا دوباره روی داستانش کار کند و گذشته را بیند.

 

 

 


همه حقوق مادی و معنوی متعلق به موسسه نوید مهر می باشد.